KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 16197311
*
nr 1619 7311
Stig-Owe Jemseby
(1941-2017), Sverige
Gouache, Signerad, yttermått inklusive ram: 103x72 cm, oramad
Kondition: sglas
Stig-Owe Jemseby, svensk målare, grafiker och skulptör född 1941, död 2017.
Utrop:
500 kr
Såld:
350 kr
Sista tid för bud online:
måndag 13 maj 2024
kl 19:13:37
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
9/5 11:51:39
1
100 kr
11/5 16:39:29
2
Vinnande bud
12/5 11:42:20
2
justering av budtak
13/5 18:31:41
1
200 kr
13/5 18:31:41
2
250 kr (Budbetjänt)
13/5 18:31:47
1
300 kr
13/5 18:31:47
2
(budbetjänt)
Läs om budbetjänten
- Vad kostar transporten
Möjliga transportalternativ och fraktpris för detta föremål
HÄMTA SJÄLV
Stockholm 0 kr
Malmö 1.000 kr
Göteborg 1.000 kr
Helsingfors 1.000 kr
Logga in för att se fler leveransalternativ
Alla priser är preliminära. Alla frakttyper är inte möjliga för alla föremål
Transportbeställning görs efter vunnen auktion i Mina sidor
- Konstnär/Designer
Stig-Owe Jemseby
Stig-Owe Jemseby, svensk målare, grafiker och skulptör född 1941, död 2017.
Läs mer om Stig-Owe Jemseby
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache stig-owe jemseby sverige täckfärg vattenfärg
-
9221 Gouache
Lars Norrman (1915-1979), Sverige. Signerad, Tahit..//
Aktuellt bud: 1.000 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
27 maj kl 19:07
*
Stig-Owe Jemseby
Kondition: sglas
Stig-Owe Jemseby, svensk målare, grafiker och skulptör född 1941, död 2017.
Läs om budbetjänten
Läs mer om Stig-Owe Jemseby
nr 1619 7311
Stig-Owe Jemseby
(1941-2017), Sverige
Gouache, Signerad, yttermått inklusive ram: 103x72 cm, oramad
Kondition: sglas
Stig-Owe Jemseby, svensk målare, grafiker och skulptör född 1941, död 2017.
Utrop: | 500 kr |
---|---|
Såld: | 350 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 13 maj 2024 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
9/5 11:51:39 | 1 | 100 kr |
11/5 16:39:29 | 2 | Vinnande bud |
12/5 11:42:20 | 2 | justering av budtak |
13/5 18:31:41 | 1 | 200 kr |
13/5 18:31:41 | 2 | 250 kr (Budbetjänt) |
13/5 18:31:47 | 1 | 300 kr |
13/5 18:31:47 | 2 | (budbetjänt) |
Läs om budbetjänten
- Vad kostar transporten
Möjliga transportalternativ och fraktpris för detta föremål
HÄMTA SJÄLV
Stockholm 0 kr
Malmö 1.000 kr
Göteborg 1.000 kr
Helsingfors 1.000 kr
Logga in för att se fler leveransalternativ
Alla priser är preliminära. Alla frakttyper är inte möjliga för alla föremål
Transportbeställning görs efter vunnen auktion i Mina sidor
HÄMTA SJÄLV
Stockholm 0 kr
Malmö 1.000 kr
Göteborg 1.000 kr
Helsingfors 1.000 kr
Logga in för att se fler leveransalternativ
Alla priser är preliminära. Alla frakttyper är inte möjliga för alla föremål
Transportbeställning görs efter vunnen auktion i Mina sidor
- Konstnär/Designer
Stig-Owe Jemseby
Stig-Owe Jemseby, svensk mÃ¥lare, grafiker och skulptör född 1941, död 2017.Läs mer om Stig-Owe Jemseby
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache stig-owe jemseby sverige täckfärg vattenfärg
-
9221 Gouache
Lars Norrman (1915-1979), Sverige. Signerad, Tahit..//
Aktuellt bud: 1.000 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
27 maj kl 19:07